وصایای پیامبر صلی الله علیه و سلم

image

آیا میدانستید؟

سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم!

﴿بـخـش صــدو شصت و یکم﴾:

۱- هرکس که به الله تعالی و روز قیامت، ایمان دارد، مهمان اش را گرامی بدارد. (رواه البخاری ومسلم وأحمد والترمذی والدارمی)

۲- بدترین طعام ها طعام عروسی است که منع می شود از آن کسی که می خواهد در آن حضور یابد، ولی  دعوت می شود به آن کسی که از آن امتناع می ورزد، و کسی که دعوت را قبول نمی کند، همانا نافرمانی خدا و رسول او را نموده است. (رواه البخاری ومسلم وأحمد والترمذی والدارمی)

۳- مهمان نوازی  تا سه روز است و یک شبانه روز جایزه ی اوست و روا نیست برای هیچ مسلمانی که نزد برادرش اقامت کند، تا حدی که او را گناهکار سازد. (رواه البخاری ومسلم وأحمد والترمذی وأبو داوود وابن ماجه والدارمی)

شرح حدیث:

در حدیث فوق از ماندن همان بیش از سه روز نهی شده است تا مهمان دار را چه به صورت حدس و گمان یا بدگویی کردن از وی و مانند آن دچار گناه نکند.

ولی در این مورد کسی که مطمئن باشد صاحبخانه از ماندن وی ناخرسند نبوده یا او خود از وی بخواهد که بیشتر در آنجا اقامت نماید از این نهی مستثنی می باشد. لیکن درصورت شک و درنگ کردن صاحبخانه بهتر است که بیش از سه روز آن جا نماند.

۴- هنگامی که وفد قبیله ی عبدقیس نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم آمد. رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرمود:

«بسیار خوش آمدند این گروهی که آمدند، امیدوارم از آمدنتان ناراحت و پشیمان نشوید…» [رواه البخاری و مسلم]

نکته: استقبال و خوشامدگویی از مهمانان، شادی و الفت را وارد قلب آن ها می نماید.

۵- مردی از انصار به نام ابوشعیب، برده ای قصّاب داشت. روزی به برده اش گفت:  برای من غذایی تهیه کن. زیرا می خواهم رسول الله صلی الله علیه و سلم را با چهار نفر دیگر، دعوت نمایم. (او نیز غذایی تهیه کرد).

آن مرد، پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم را با چهار نفر دیگر، دعوت نمود.

اما شخص دیگری نیز با آنان آمد. نبی اکرم صلی الله علیه و سلم به ابوشعیب گفت:

«شما پنج نفر را دعوت نمودید ولی این مرد نیز با ما آمد. پس می توانی به او اجازه بدهی و یا اجازه ندهی». ابوشعیب گفت: به او اجازه دادم.» [رواه البخاری ومسلم والترمذی.]

۶- غذای یک نفر برای دو نفر و غذای دو نفر برای چهار نفر و غذای چهار نفر برای هشت نفر کفایت می کند.» [رواه مسلم وأحمد والترمذی وابن ماجه]

شرح حدیث: رسول کریم صلی الله علیه و سلم از خوردن غذای دو نفر رقابت کننده باهم(متباریان)، که هرکدام چنان عمل می نماید تا معلوم شود کدامیک در مهمان نوازی و پذیرایی و زیاده روی در آماده ساختن انواع و اقسام اغذیه بر دیگری برتری می یابد، نهی فرموده است.

این کار به خاطر ریا و چشم و هم چشمی موجود در آن مکروه دانسته شده و برای آنکه شامل زمره ی (اکل المال بالباطل)خوردن مال بصورت باطلی می گردد که خداوند نهی فرموده است.

۷- در خواب دیدم که مسواک میزنم. دو نفر نزد من آمدند. یکی بزرگ تر بود و دیگری کوچک تر. مسواک را به کوچک تر دادم. به من گفته شد: آنرا به بزرگ تر بده. آنگاه مسواک را به فرد بزرگ تر دادم. [رواه البخاری]

۸- شربتی برای رسول الله صلی الله علیه وسلم  آورده شد و از آن آشامیدند و بطرف راست شان پسری و در طرف چپ شان پیرمردها بودند. آنحضرت صلی الله علیه و سلم برای پسر فرمودند: آیا بمن اجازه می دهی که به ایشان بدهم؟

پسر گفت: نه بخدا یا رسول الله صلی الله علیه وسلم  هیچکس را بر نصیبم که از طرف شما بمن رسیده ترجیح نمیدهم، و رسول الله صلی الله علیه وسلم  آنرا در دستش گذاشت.» [رواه البخاری ومسلم وأحمد ومالک]

شرح حدیث:

در این حدیث بیان این نکته است که باید به فرد سمت راست برتری داده شود، آن شخص بزرگ باشد یا کوچک و این موضوع با احادیثی که درباره ی مقدم داشتن بزرگ ترها سفارش می نمایند.

۹- رسول الله صلی الله علیه و سلم چنان که کسی آب می نوشانید می فرمود: از بزرگ تر آغاز کنید.» [فتح الباری ]

۱۰- رسول خدا صلی الله علیه و سلم نزد سعد بن عباده رفتند و او نان و روغن آورد. پیامبر صلی الله علیه و سلم غذا را میل نموده و فرمود:

“افطر عندکم …” روزه داران بر سفره یتان افطار کنند و از غذایتان نیکوکاران بخورند و فرشتگان بر شما درود فرستند.» [رواه أبو داوود وأحمد والدارمی وابن ماجه]

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاک الله وخیراً!

ا.ج.ع

ادامـــه دارد….

جمعۃ المبارک چهاردهم جمادی الاخر  ۱۴۳۷

بیست و پنجم مارچ ۲۰۱۶

۱- ومن کان یؤمن بالله والیوم الآخر فلیکرم ضیفه…. الحدیث. ۲- شرالطعام طعام الولیمة یُدعی لها الأغنیاء ویُترک الفقراء، ومن ترک الدعوة فقد عصی الله ورسوله. (رواه البخاری ومسلم وأحمد والترمذی والدارمی)
۳- الضیافة ثلاثة أیام وجائرته یوم ولیلة ولا یحل لرجل مسلم أن یقیم عند أخیه حتی یؤثمه. (رواه البخاری ومسلم وأحمد والترمذی وأبو داوود وابن ماجه والدارمی)
۴- لما قدم وفد عبد القیس علی النبی صلی الله علیه وسلم قال مرحبا بالفود الذین جاؤوا غیر خزایا ولا نداما…. الحدیث”
۵- کان من الأنصار رجل یقال له أبو شعیب وکان له غلام لحام فقال: اصنع لی طعاما أدعو رسول الله صلی الله علیه وسلم خامس خمسة، فدعا رسول الله صلی الله علیه وسلم خامس خمسة، فتبعهم رجل، فقال النبی صلی الله علیه وسلم : إنک دعوتنا خامس خمسة وهذا رجل قد تبعتنا فإن شئت أذنت له وإن شئت ترکته، قال: بل أذنت له.
۶- طعام الواحد یکفی الاثنین وطعام الاثنین یکفی الأربعة، وطعام الأربعة یکفی الثمانیة.
۷- أَرَانِی أَتَسَوَّکُ بِسِوَاکٍ، فَجَاءَنِی رَجُلانِ، أَحَدُهُمَا أَکْبَرُ مِنَ الآخَرِ، فَنَاوَلْتُ السِّوَاکَ الأَصْغَرَ مِنْهُمَا، فَقِیلَ لِی: کَبِّرْ، فَدَفَعْتُهُ إِلَی الأَکْبَرِ مِنْهُمَا.
۸- ان رسول الله صلی الله علیه وسلم أتی بشراب فشرب منه وعن یمینه غلام وعن یساره الأشیاخ فقال للغلام: أتأذن لی أن أعطی هؤلاء؟ فقال الغلام: والله یا رسول الله لا أُثر بنصیبی منک أحداً قال: فتلّه رسول الله صلی الله علیه وسلم فی یده.
۹- کان رسول الله صلی الله علیه وسلم إذا سقی قال: ابدؤوا بالکبیر.
۱۰- أن النبی صلی الله علیه وسلم جاء إلی سعد بن عبادة فجاء بخبز وزیت فأکل ثم قال النبی صلی الله علیه وسلم: أفطر عندکم الصائمون وأکل طعامکم الأبرار وصلت علیکم الملائکة.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: