حضرت امام شافعی رضی الله عنه

1526603_810889488965857_5823266204645612129_n

شافعی که وی را ناصر حدیث و مجدد القرن الثالث می نامند نامش محمد است وی فرزند ادریس ابن عباس بن عثمان بن شافع و… و کنیه اش ابوعبدالله سومین ائمه اربعه اهل سنت و جماعت می باشد. وی در سال یکصد و پنجاه هجری بعد از وفات ابوحنیفه در شهر غزه واقع در فلسطین اشغالی دیده بجهان گشوده است و ولادتش با روز وفات ابوحنیفه مصادف بوده است. مادر وی دختر عبدالله از قبیله ازد بوده بعضی منابع نیز می گویند که مادر ایشان علوی بوده است. محمّد در کودکی پدرش را از دست داده و مادرش در حالی که آواره ای فلسطینی بیش نبود او را در سن ده سالگی به مکه برد و به تعلیم وی همت گماشت.
وی در پنج سالگی قرآن را آموخت و در هفت سالگی از بر (حفظ) کرد از همان اوائل کودکی آثار نبوغ در پیشانی او آشکار بود سپس در خدمت مسلم فرزند خالد اشقر مفتی مکه به تحصیل پرداخت و در سن 13 سالگی موطا تالیف امام مالک را حفظ کرد سپس آوازه ی دانش و فضیلت امام مالک را که در مدینه طیبه شنید و برای کسب علوم استفاضه به حضور او رفت تا از دست ایشان اجازه ی فتوا گرفت.
آنگاه به مکه مکرمه بازگشت سپس راهی مصر شد و از جانب دانشمندان مصر مورد استقبال قرار گرفت وی مدتی در مصر به تحقیق در آراء و نظرات امام اعظم ابوحنیفه و همچنین نظرات و اجتهادات امام مالک و تلفیق بین آنها پرداخت و غالباً با محمّد بن حسن شیبانی در ارتباط بود آنگاه به بغداد رفت در 168 هجری وی در طول اقامت خود در بغداد با دانشمندان آنجا مجلس بحث و مناظره داشت بالاخص با دو نفر از شاگردان ابوحنیفه با نام ابویوسف متولد 113 متوفی 821 و ابوعبدالله محمّد بن حسن شیبانی متولد 132 متوفی 187 که بیشتر در مورد آراء امام اعظم و نظرات امام مالک و بررسی اختلاف دو مذهب بود در این رابطه امام شافعی به تایید امام مالک و ایشان به تایید امام ابوحنیفه استدلال می کردند و در هر مجلسی ذکاء هوشمندی و درایت کم نظیر امام شافعی بیش از پیش متجلی می گشت . پس چندی امام به مصر بازگشت و به نشر و فقاهت اسلامی می پرداخت امام در مصر به تجدید نظر در بعضی از مسایل مذهب خود پرداخت که در کتب فقهیّه به مذهب یا قول جدید امام شافعی و نظرات پیشین او به مذهب یا قول قدیم امام شافعی مشهور است و فقهاء شافعی بیشتر روی مذهب جدید فتوا می دهند.

(بنیانگذار اصول علم فقه)
امام شافعی بنیانگذار علم اصول فقه تألیفات فراوانی داشته است مهمترین آنها ام الکتاب و الرساله می باشد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s