در شرح کلمۀ لا اله الا الله محمد رسول الله.

151035_466540430053928_814070827_n

تا نه رمز لااله آید بدست
بند غیر الله را نتوان شکست
کلمۀ مبارکۀ طیبه از از دو بخش تشکیل گردیده، بخش اول توحید، و بخش دوم رسالت. درین بحث منظور ما شرح بخش توحید (لا اله الا الله) است. این کلمۀ مبارک در ذات خود نیز از دو بخش تشکیل گردیده: بخش اول نفی (لا اله)، و بخش دوم اثبات (الا الله). لا اله به معنی نیست هیچ معبودی، یا هیچ خدایی، الا الله یعنی بغیر از الله، دیگر معبودی یا خدایی وجود ندارد. لفظ لا به معنی نفی نمودن، و کلمۀ اِله به معنی معبود یا خداست، به سخن دیگر کسی که همه عبادات برای حضرت وی تخصیص می یابد نه به غیر او. بعضی دانشمندان به این باورند که اسم مبارک الله اصلاً از اِله مشتق شده، طوریکه همزه حذف شده و الف بر آن اضافه گشته و لام در لام ادغام گردیده.

ازین اسم حق تعالی صفتی از صفات خدا منظور نیست، بلکه خود جامع جمیع صفات حضرت ویتعالی است و اسم اعظم است. برای درک معانی دقیق اسم ذات باریتعالی ایجاب مینماید تا مفاهیم لفظ اِله را بکاویم.
اِ له به معنی معبود یا خداست، چنانچه از نظر قرآن انسانها خورشید و ماه و ستارگان و انواع بتهای سنگی و چوبی و گلی را در طول تاریخ معبود خود قرار داده اند، علاوه بر آن از نظر قرآن انسان، شیطان و حتی هوای نفس نیز در شمار اِلهَ یا معبودان انسان میتوانند قرار بگیرند. چنانچه فرعون دعوای خدایی داشت: فَقَالَ أَنَا رَ‌بُّكُمُ الْأَعْلَىٰ..24.. النازعات. پس فرعون گفت: منم خداى برتر شما… أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ ۖ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ..60..یاسین. اى فرزندان آدم! آیا به شما سفارش ننموده بودم كه عبادت شيطان نكنيد كه وى دشمن آشكار شماست؟ و هم چنان در سورۀ جاثیه آیۀ 23 میفرماید: أَفَرَ‌أَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَـٰهَهُ هَوَاهُ.. پس آيا می نگری آن كسى را كه هواى خويش را معبود خود قرار داده است؟ محبت وافر به مادیات و خوف غیرالله نیز از نظر عرفانی نوعی شرک خفی محسوب شده زیرا در محبت و خوف خداوند، محبت و خوف غیر او را شریک میسازد. به فرمودۀ حضرت علامه اقبال(رح).
طرح تعمیر تو از گل ریختند ……… با محبت خوف را آمیختند
خوف دنیا ، خوف عقبی ، خوف جان …… خوف آلام زمین و آسمان
حب مال و دولت و حب وطن …… حب خویش و اقربا و حب زن
امتزاج ماء و طین تن پرور است ….. کشته ی فحشا هلاک منکر است
تا عصائی لا اله داری بدست ……. هر طلسم خوف را خواهی شکست
با ذکر لا اله الا الله طلسم خوف و محبت غیر الله را که بوسیلۀ شیطان در قلب انسان القاء میگردد میتوان شکست. متأسفانه ذکر در عالم اسلام حکم فرضیت خود را از دست داده است، به همین دلیل است که دامنۀ تصرفات و فتنه گری های شیطان، این میکروب معنوی روز بروز در عالم اسلام و بشریت وسعت بیشتری می یابد. لهذا تا مسلمان ذکر لا اله الا الله را ورد زبان و دل خود نسازد، ناممکن است که از چنگال این اهریمن نامرئی نجات یابد، چون یگانه سلاح مؤمن برای راندن این دشمن پنهان ستیز ذکر حضرت باری تعالی است.
معنی دیگر اله امان دادن، پناه دادن است. اعراب الفاظ (أَلهَ و یأَلهُ) را برای تعبیر از حالت و وضعیت بچه- شترانی بکار میبردند که وقتی مادران شان به چراگاه برده میشدند و آنها را در ده یا شهر تنها میگذاشتند، بعد از مدتی گرسنه میشدند و احساس ناراحتی میکردند، لذا دچار هراس و ترس میشدند چون از رفع مشکلات خود به تنهایی ناتوان بودند. هنگام برگشت مادران شان، بچه ها با چنان حالتی که ذکر شد، از یک طرف و شوق دیدار مادر از طرف دیگر به سوی آنها می شتافتند و خود را زیر سینۀ مادر انداخته شروع به مکیدن شیر از پستان مادر مینمودند. آخرالامر با پناه بردن با آغوش مادر و مکیدن شیر از ترس و واهمه و پریشانی امان می یافتند و خاطر شان جمع میشد. حضرت خداوند متعال، الله جلت عظمة ذات الصمد (پُر و بی نیاز)، الغنی و المغنی(توانگر، توانگر کننده، بی نیاز کننده) است و همه موجودات نیازمند، بنابرین انسان هم در حالات درماندگی و اضطراب و واهمه و ترس از ناحیۀ کمبود ها نیاز به بارگاه ذات صمدانی، معبود حقیقی میبرد که با برآورده شدن حاجاتش امن و سکون و آرامش روح و روانش را فرا میگیرد. یکی از دلایلی که چرا نام خداوند، خالق هستی، الله جلت عظمة است در همین معانی مضمر است که همه موجودات بخصوص انسان با معیت خداوندست که نیازهای خود را برآورده میسازد و آرامش و اطمینان خاطر خود را حفظ میکند. اثبات این مدعا آیتی از قرآن کریم است: الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ ۗ أَلَا بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ..28 ..الرعد: آنها که به خدا ایمان آورده و دلهاشان به یاد خدا آرام می‌گیرد، آگاه شوید که تنها یاد خدا آرام‌بخش دلهاست….. لطفاً .ادامۀ مضمون را فراموش نکنید

Dr-Amin Soroush

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: